مطلع شدیم که متاسفانه برخی از مطالب یا عضویت هائی که در دوماه پایانی سال 91 و هفته ی اول سال 92 ثبت شده است، به دلیل مشکلی که در سرورهای سرویس دهنده به سایت حاضر پیش آمده است مفقود شده اند. بدین وسیله به عرض میرسانیم که این نقیصه خارج از کنترل ما بوده است و تقاضا داریم ما را بدلیل این پیشامد عفو بفرمائید. صمیمانه از حسن نظر شما قدردانی میکنیم.

مشاهده پست هاي بدون جواب | نمايش مبحث هاي فعال امروز چهارشنبه ٩ مهر ١٣٩٣ ساعت ٢٢:٤٥

پاسخ به مبحث  [ 24 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدي
اتصال SPDIF چیست؟ 
نويسنده پيغام
مدیر انجمن
مدیر انجمن
نماد کاربر
پست اتصال SPDIF چیست؟
امروزه در برخی از سیستم های صوتی و حتی کامپیوتر ها، شاهد درگاهی (Port) بنام SPDIF هستیم. ولی براستی این درگاه چیست و به چه کار می آید؟

تصوير

بصورت خلاصه، SPDIF پروتوکل ارتباطی برای انتقال اطلاعات صوتی بصورت دیجیتال است. فرض کنید که شما یک منبع تولید صوت همانند یک کیبرد، در اختیار دارید و میخواهید صدای خروجی از آنرا بر روی یک سی دی (CD) یا یک رکوردر (Recorder) ضبط کنید. چه میکنید؟

تصوير

با یک کابل صوتی، خروجی کیبرد خود را به ورودی رکوردر که میتواند یک کامپیوتر، سی دی رکوردر (CD Recorder) یا ام پی تری رکوردر (MP3 Recorder) باشد، متصل میکنید. حال سوال اینست که کیفیت خروجی همانطور که هست، توسط رکوردر ضبط میشود؟ جواب خیر است!

همواره ارتباط و اتصال ار طریق درگاه های آنالوگ، مشکلاتی همچون تولید نویز و افت کیفیت را به همراه داشته است. اگر کیبرد شما و همچنین رکوردر شما، هر دو مجهز به سامانه SPDIF باشند، با ارتباط از طریق SPDIF، مشکل تولید نویز و افت کیفیت بی معنی خواهد بود.

تصوير

کلمه SPDIF، در اصل مخفف Sony/Philips Digital Interconnect Format است که برخی بنام Sony Philips Digital Interface نیز میشناسند. همچنین که از اسم این کلمه بر می آید، این پروتوکل ارتباطی توسط سونی و فیلیپس معرفی شده است که طبق IEC 60958 استاندارد شده است. استاندارد SPDIF، با کمی تغییر، بر طبق استاندارد قدیمی تری بنام AES/EBU است که در سیستم های صوتی حرفه ای مورد استفاده قرار میگرفت.
تصوير

هم اکنون استاندارد SPDIF برای انتقال اطلاعات صوتی بین سی در رام (CD-ROM) و کامپیوتر و یا سیستم صوتی خانگی و سینمای خانوادگی و بسیاری از سیستم های صوتی دیجیتال و همچنین برخی از کیبرد ها و میکسر ها مورد استفاده قرار میگیرد.
تصوير

این استاندارد بصورت ارتباط کواکسیال (Coaxial) با اتصال RCA و یا فیبر نوری با اتصال TOSLINK دیده میشود. شرایط اتباط از نوع کواکسیال، 75 اهم میباشد که بایستی برای ارتباط صحیح رعایت شود. فرکانس ارتباطی بصورت استاندارد 48 کیلوهرتز است که در سی دی ها 44.1 کیلوهرتز و در برخی سیستم های صوتی، از این مقدار نیز بیشتر است. این استاندارد یک ذوج کانال صوتی را انتقال میدهد، یا به عبارتی استریو است. اگر چه در بعضی از سینماهای خانگی و یا کامپیوترها بیشتر دو کانال توسط آن تعریف شده است. همچنین این ارتباط بر اساس 20 بیت پایه گذاری شده است ولی کاربردهائی با 16 بیت و یا 24 بیت نیز برای آن ایجاد شده است.

برای این مطلب که توسط sedasaz نوشته شده است، ٩ نفر نامبرده در ذیل تشکر کرده اند:
generalmusic, manager, mohsenf_1984, nobody, ommid, oxygenx, pooriah, saeed_pa3x, vahid-kh

دوشنبه ١٥ شهریور ١٣٨٩ ساعت ١٩:٣٧
مشخصات
دوست با محبت
دوست با محبت

تاريخ عضويت: دوشنبه ٢٥ مرداد ١٣٨٩ ساعت ١٣:٣٩
تشکر کرده: 107 بار
تشکر شده: 100 بار

کیبرد یا میدی کنترلر: KORG PA500 Persian
علاقه و آرزو: Roland G-70
پست Re: اتصال SPDIF چیست؟
از اطلاعات بسیار مفیدتان ممنونم

می خواستم بدونم آیا کابلی هست که یک سرش coaxial و یک سرش اپتیک باشه؟ برای اتصال دی وی دی به سینمای خانگی نیاز دارم و اگر هست از کجا و با چه قیمتی میشه تهیه کرد؟

برای این مطلب که توسط pooriah نوشته شده است، ٣ نفر نامبرده در ذیل تشکر کرده اند:
manager, saeed_pa3x, sedasaz

یکشنبه ٢١ شهریور ١٣٨٩ ساعت ٢٢:٥٠
مشخصات
مدیر انجمن
مدیر انجمن
نماد کاربر
pooriah نوشته است:
... می خواستم بدونم آیا کابلی هست که یک سرش coaxial و یک سرش اپتیک باشه؟ برای اتصال دی وی دی به سینمای خانگی نیاز دارم و اگر هست از کجا و با چه قیمتی میشه تهیه کرد؟

ابزار یا وسیله ای که شما نیاز دارید، یک مبدل است. مبدل Coaxial به Toslink و یا بلعکس.

تصوير

این وسیله یک جعبه (Box) کوچک است که یکی از این دو سیستم را به دیگری تبدیل میکند. توجه بفرمائید که این مبدل ها دونوع دارند. اکتیو (Active) و پسیو (Passive). همانطور که قبلا عرض شد، SPDIF مشخصه های متفاوتی دارد. برای مثال، میدانیم این استاندارد، میتواند اطلاعات صوتی را بصورت دیجیتال، و با فرکانس های متفاوتی ارسال کند. مبدل های پسیو بدون کوچکترین تغییری، همان اطلاعاتی که با مشخصه هایی خاص بر روی کایل Coaxial منتقل میشود را دقیقا با همان مشخصه بر روی Toslink منتقل میکنند. در واقع، همانند یک تبدیل "یک به یک" عمل میکنند. برای مثال، حالتی که نیاز است تا یک دستگاه مجهز به SPDIF از نوع Coaxial و با فرکانس 48 کیلوهرتز، اطلاعات را برای یک دستگاه مجهز به SPDIF از نوع Toslink و با فرکانس 48 کیلوهرتز ارسال کند.

ولی در تبدیل از نوع اکتیو، اطلاعات از مشخصه ای به مشخصه ای دیگر تبدیل میشود. در واقع نه تنها شکل انتقال اطلاعات از Coaxial به Toslink و یا بلعکس تبدیل میشود، بلکه نرخ و یا فرکانس اطلاعات نیز تغییر میکند. این ابزار یا مبدل، در حالت هائی استفاده میشود که لازم است تا دو دستگاه با مشخصه هائی متفاوت با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند. برای مثال، حالتی که نیاز است تا یک دستگاه مجهز به SPDIF از نوع Coaxial و با فرکانس 48 کیلوهرتز، اطلاعات را برای یک دستگاه مجهز به SPDIF از نوع Toslink و با فرکانس 44.1 کیلوهرتز ارسال کند.

برای این مطلب که توسط sedasaz نوشته شده است، ٥ نفر نامبرده در ذیل تشکر کرده اند:
manager, mohsenf_1984, nobody, pooriah, saeed_pa3x

دوشنبه ٢٢ شهریور ١٣٨٩ ساعت ١٨:٣٨
مشخصات
دوست جدید
دوست جدید

تاريخ عضويت: جمعه ٣ تیر ١٣٩٠ ساعت ٠٢:٠٥
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 5 بار
من یه سوال داشتم ممکنه به این بحث مربوط نشه
میخواستم ببینم اگه اسپیکر 5.1 رو به لپ تاپ ول کنیم میتونه صدای دالبی پخش کنه؟ لپ تاپ من سونیf12NGX و یک خروجی صدا داره ولی تو تنظیمات صداش تنظیمات دالبی هست ولی فعال نیست ممکنه راهنمایی کنید؟

برای این مطلب که توسط moas نوشته شده است، فرد نامبرده در ذیل تشکر کرده است:
sedasaz

جمعه ٣ تیر ١٣٩٠ ساعت ٠٢:١١
مشخصات
مدیر انجمن
مدیر انجمن
نماد کاربر
moas نوشته است:
من یه سوال داشتم ممکنه به این بحث مربوط نشه
میخواستم ببینم اگه اسپیکر 5.1 رو به لپ تاپ ول کنیم میتونه صدای دالبی پخش کنه؟ لپ تاپ من سونیf12NGX و یک خروجی صدا داره ولی تو تنظیمات صداش تنظیمات دالبی هست ولی فعال نیست ممکنه راهنمایی کنید؟

با عرض سلام و خوشامد گوئی خدمت شما دوست عزیز،
نکته ای که در ابتدا بایستی به آن اشاره کنیم، اینست که صدای دالبی، صدائی است که در پخش آن از یک استاندارد خاص به نام دالبی استفاده میشود. دالبی بودن با پخش صدا از چند بلندگو متفاوت است. به زبانی دیگر میتوان گفت که ممکن است سیستمی صدای استریوی دالبی پخش کند. در ضمن، لزوما هر 5.1 ای دالبی نیست. پس اینکه دالبی شما فعال نیست با بحث 5.1 بلندگو متفاوت است.

اگر سیستم بلندگوی 5.1 را بخواهید به روش آنالوگ به هر پخش کننده ای وصل کنید، به سه فیش استریو نیاز است تا بتواند همزمان 5+1 صدای مختلف را به بلندگوها انتقال دهد. پس از آنجا که نوت بوک شما (تا آنجا که من به نظرم میرسد) 3 فیش آنالوگ برای خروجی صدا بر روی خود ندارد، از این روش نمیتوانید بهره ببرید، مگر آنکه بتوانید در تنظیمات داخلی سیستم خود، خروجی را از آنالوگ به دیجیتال تبدیل کنید. در این حالت خروجی شما تبدیل به دیجیتال میشود و میتوانید از استاندارد S/PDIF برای خروجی استریو یا 5.1 استفاده کنید.

توجه بفرمائید که تمام این موارد در صورتی امکان پذیر است که نوت بوک شما توانائی اتصال به سیستم های دیجیتال را داشته باشد. من در برخی مدل های نوت بوک این قابلیت را دیده ام، ولی اطلاعاتی در مورد نوت بوک شما ندارم.

راحت ترین راه استفاده از HDMI است. اگر نوت بوک شما این خروجی را دارا میباشد و توانائی پخش 5.1 را نیز داشته باشد، میتوانید از این طریق صدا و تصویر را همزمان به سیستم پخش خود وصل کنید. بسیاری از سیستم های خانگی موجود از این استاندارد پشتیبانی میکنند. در این حالت تصویر و همچنین صدای 5.1 بصورت دیجیتال برای پخش کننده ارسال میشود.

برای این مطلب که توسط sedasaz نوشته شده است، ٣ نفر نامبرده در ذیل تشکر کرده اند:
moas, mohsenf_1984, saeed_pa3x

شنبه ٤ تیر ١٣٩٠ ساعت ٠٤:٣١
مشخصات
دوست جدید
دوست جدید

تاريخ عضويت: جمعه ٣ تیر ١٣٩٠ ساعت ٠٢:٠٥
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 5 بار
با توجه به شکل زیر کم فکر کنم سیستمم خروجی دیجیتال رو پشتیبانی کنه

تصوير

اگه با یک تبدیل 3 ورودی اسپیکر رو به خروجی اپتیک لپ تاپ وصل کنم میتونم دالبی داشته باشم؟
1سوال دیگه
شما گفتین هر 5.1 دالبی نیست. من تو مشحصات اسپیکرها ندیدم بنویسه 5.1 ساپورت میکنه از کجا میشه فهمید؟

برای این مطلب که توسط moas نوشته شده است، ٢ نفر نامبرده در ذیل تشکر کرده اند:
saeed_pa3x, sedasaz

شنبه ٤ تیر ١٣٩٠ ساعت ١٣:١٠
مشخصات
مدیر انجمن
مدیر انجمن
نماد کاربر
moas نوشته است:
با توجه به شکل زیر کم فکر کنم سیستمم خروجی دیجیتال رو پشتیبانی کنه ...

در واقع دالبی بودن، نحوه پخش صدا را مشخص میکند. به عبارتی دیگر، نوعی کد گذاری (Coding) است. اگر خروجی شما بصورت آنالوگ باشد، این کد ها در کامپیوتر شما باز میشوند. اگر بلندگوهای شما دیجیتال باشد (خروجی دیجیتال داشته باشید) در این حالت دیگر کامپیوتر شما کاری به باز کردن کدها ندارد. اجازه دهید مثالی بزنیم.

فرض کنیم شما یک پخش کننده دی وی دی (DVD Player) با قابلیت خواندن فایل DivX دارید. طبیعی است که میتوانید اینگونه فایلها را پخش کنید. اگر پخش کننده شما توانائی تشخیص و خواندن فایل های DivX را نداشته باشد چه؟ حال همین کار را روی کامپیوتر خود انجام دهید. اگر برنامه ای برای باز کردن کد های DivX داشته باشید، میتوانید اینگونه فایلها را مشاهده کنید، وگرنه برای مشاهده اینگونه فایلها بایستی حتما Codec مربوطه را بر روی کامپیوتر خود بارگذاری کنید. همین مثال را میتوانید برای سیستم دالبی تصور کنید. توجه بفرمائید که مشکل فعلی شما، ارتباط چند بلندگو بصورت همزمان به نوت بوک شما است و بحث دالبی در درجه دوم اهمیت است.

همانطور که میبینید در تصویری که شما زحمت نمایش آنرا کشیده اید، کلمه خروجی دیجیتال به همراه مشخصه نوری (Optical) آمده است.آیا نوت بوک شما خروجی دیجیتال نوری دارد؟ اگر چنین است مساله کمی حل شده است. ولی استریو یا 5.1 بودن آن هنوز مشخص نیست. کارت صوتی نوت بوک شما از برند RealTek است. لطفا در کنترل پنل بروید و در قسمت تجهیزات سخت افزاری، مدل و شماره آنرا تشخیص دهید. شاید از این طریق بتوان به جواب بهتری رسید.

برای این مطلب که توسط sedasaz نوشته شده است، ٣ نفر نامبرده در ذیل تشکر کرده اند:
moas, mohsenf_1984, saeed_pa3x

سه شنبه ٧ تیر ١٣٩٠ ساعت ١٥:٣٦
مشخصات
دوست جدید
دوست جدید

تاريخ عضويت: شنبه ٨ مرداد ١٣٩٠ ساعت ١١:٤٩
تشکر کرده: 18 بار
تشکر شده: 15 بار

کیبرد یا میدی کنترلر: KORG pa50
هدف اصلی: آهنگسازی و تنظیم
علاقه و آرزو: خوانندگی و نوازندگي
با سلام خدمت دوستان
من براي اتصال out put از كيبرد به ميكسر از كابل استريوي PROEL آمريكايي و فيشهاي نوتريك اصل كه اگه اشتباه نكنم مال سوئيس استفاده كردم البته دستي ساز هستش و كسي كه واسم درستش كرد از كابل دو رشته شيلد دار(استريويي) و قابل انعطاف استفاده كرده
به گفته خود طرف از دو رشته كابل فقط يه رشته رو به فيش لحيم كرده كه حالت مونو بشه
حالا سوالم اينه كه اين كابلهاي استريويي كه به صورت مونو استفاده ميشه ضرري براي دستگاه ميكسر يا كيبرد نداره ؟ در كيفيت صدا چي تاثيري نداره؟
جنس كابل و فيش ها چه طوره خوب هست يا عوضش كنم؟
كابلها و فيشها 55000 تومن واسم آب خورد.
دوتا كابل 7 متره مارك PROEL و 4 تا فيش نوتريك سوئيس
با تشكر

برای این مطلب که توسط mohammad63 نوشته شده است، ٢ نفر نامبرده در ذیل تشکر کرده اند:
saeed_pa3x, sedasaz

سه شنبه ١١ مرداد ١٣٩٠ ساعت ٢١:٥٢
مشخصات
مدیر انجمن
مدیر انجمن
نماد کاربر
mohammad63 نوشته است:
..... حالا سوالم اينه كه اين كابلهاي استريويي كه به صورت مونو استفاده ميشه ضرري براي دستگاه ميكسر يا كيبرد نداره ؟ در كيفيت صدا چي تاثيري نداره؟
جنس كابل و فيش ها چه طوره خوب هست يا عوضش كنم؟ ....

تا اینجا که من از فرمایشات شما متوجه شدم، قضیه اینست که هر کابل شما شامل دو رشته مغذی است که شیلدی به دور آن تابیده شده است. هر دو رشته مغذی به هم متصل شده و به قسمت مرکزی فیش (قسمت سیگنال) متصل شده اند. همچنین شیلد از هر دو طرف به بدنه فیش متصل است. آیا درست متوجه شده ام؟

اگر این چنین است، شما در گام اول مشکلی ندارید. مگر آنکه یک مغذی بجای سیگنال و مغذی دوم بجای بدنه استفاده شده باشد که در اینصورت اشتباه است.

ولی چرا عرض کردم درگام اول مشکلی ندارید؟

یکی از مواردی که معمولا به آن توجه نمیشود، نکات کمی ریزتر و فنی تر است. برای مثال مقاومتی که کابل از خود نشان میدهد میتواند در کیفیت تاثیر گذار باشد. چطور؟

حفظ نسبت سیگنال به نویز، در ارسال سیگنال از مولد (ارگ، کیبرد یا کامپیوتر) به دریافت کننده (آمپلی فایر، باند و ....) از وظایف اصلی یک کابل خوب است. در غیر اینصورت کابل شما مناسب نخواهد بود.

برای روشن شدن مطلب یک اتفاق را خدمتتان تعریف میکنم که بی ارتباط به مطلب نیست.

در حدود سالهای 1374، مشکلی برای اتومبیل یکی از دوستان پیش آمد که من خود شاهد آن بودم. اتومبیل تویوتای ایشان با اشکال کار میکرد. (ریپ میزد). ایشان به نمایندگی مراجعه کرد و مشخص شد اشکال از کابل های اتصال دلکو به شمع ها است. ایشان به خیال اینکه جنس آمریکائی بهترین جنس است، کابل شمع کادیلاک را بر روی تویوتا نصب کرده بود. در صورتی که این کابل با توجه به مقاومتی که داشت برای ولتاژ کارکرد کوویل و دلکوی کادیلاک مناسب بود، نه تویوتا !!! خلاصه مشکل با تعویض کابل حل شد! کابل کادیلاک از جنس گرافیت خاصی بود که چندین برابر کابل اصلی تویوتا قیمت داشت!

من خودم ترجیح میدهم از کابل های استانداردی که شرکت های اصلی و مربوطه تولید میکنند استفاده کنم. (البته این سلیقه من است) من با کابل دست ساز خیلی موافق نیستم، مگر در موارد جزئی که به دلایل خاصی مجبور به استفاده از اینگونه کابل ها باشم. البته توجه بفرمائید که منظور من این نیست که کابل شما بد است یا مناسب نیست.

نمیدانم آیا پاسخ مناسبی به سوال جنابعالی داده ام یا خیر، اگر نکته ای مجهول است بفرمائید تا پاسخگو باشم.

mohammad63, mohsenf_1984, saeed_pa3x

شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٠ ساعت ٢٣:٤٦
مشخصات
دوست جدید
دوست جدید

تاريخ عضويت: شنبه ٨ مرداد ١٣٩٠ ساعت ١١:٤٩
تشکر کرده: 18 بار
تشکر شده: 15 بار

کیبرد یا میدی کنترلر: KORG pa50
هدف اصلی: آهنگسازی و تنظیم
علاقه و آرزو: خوانندگی و نوازندگي
با درود فراوان
بله كابلهاي من از دو رشته مغزي و شيلد دور تشكيل شده و همان طور كه فرموديد دو رشته به هم متصل شده و به قسمت مرکزی فیش (قسمت سیگنال) متصل شده.همچنین شیلد از هر دو طرف به بدنه فیش متصل است.
اما در مورد نوع انتخاب فيش و كابل .بايد عرض كنم براي ساختن اين كابل خيلي تحقيق و پرس و جو كردم و در لحظات آخر هم داشتم از كابل هاي آماده بيرون ميگرفتم كه يكي از دوستان كه خودش فروشنده اين كابلها بود بهم پيشنهاد كرد كه از كابلهاي آماده استفاده نكنم.به دليل بي كيفيت بودن كابل و فيش هاي به كار رفته . به همين دليل با تحقيقاتي كه انجام دادم تونستم با بهترين و شناخته شده ترين فيش هاي مونوي موجود در بازار و با يه كابل خوب اين مجموعه رو جم كنم..........بازم نظر شما...
از بحث دور نشيم پس كابلهاي استريويي من با اين اتصال مشكلي براي دستگاههام به وجود نمياره؟
با تشكر فراوان

برای این مطلب که توسط mohammad63 نوشته شده است، فرد نامبرده در ذیل تشکر کرده است:
saeed_pa3x

سه شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٠ ساعت ١٥:٣٢
مشخصات
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث   [ 24 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدي

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد

جستجو براي: